Pierwszy miesiąc życia dziecka – co się zmienia?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. W ferworze emocji poporodowych, zapominamy jak szybko noworodek zamienia się w niemowlę. Pierwszy miesiąc jest jednocześnie pięknym czasem oraz trudnym doświadczeniem. Rodzice doświadczają zderzenia z rzeczywistością, którą znali z podręczników i szkoły rodzenia.

Warto na chwilę odetchnąć i skupić się na tym, jak dziecko rozwija się już od pierwszych dni. To dynamiczny czas, który warto uważnie obserwować. Co dzieje się podczas pierwszego miesiąca życia dziecka?

Od noworodka do niemowlęcia

Z każdym dniem zmienia się wygląd malucha i przestaje wyglądać jak noworodek. W przeciągu miesiąca możemy zaobserwować przyrost wagi około 700 gram oraz wzrostu o 2 cm. Co ciekawe, przez pierwsze cztery tygodnie dziecko spożywa pokarm około 10-12 razy na dobę. Tak częste posiłki powodują jednocześnie częste wypróżnianie, które może występować 5-7 razy dziennie.Nie ma powodów do zmartwień – jest to całkowicie normalne.

Pierwszy miesiąc

Podczas pierwszego miesiąca życia można zauważyć:

  • odruch chwytny – niemowlę zaciska pięść na palcu
  • reakcja na łaskotanie – w przypadku stóp obserwujemy zginanie palców
  • odruch Moro – gdy dziecko się przestraszy, rozprostowuje się, a następnie przyciąga kończyny do siebie
  • dziecko zaczyna śledzić poruszające się przedmioty z bliskiej odległości
  • rozpoznaje smak słodki,kwaśny,gorzki oraz słony
  • zmysł dotyku jest rozwinięty
  • coraz lepiej zaczyna słyszeć i lokalizuje skąd pochodzi

Jak wspierać rozwój dziecka?

Pierwsze tygodnie życia malucha są bardzo ważne. Warto przeznaczyć ten czas na budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Często przytulaj niemowlę oraz mów do niego i śpiewaj – pomożesz mu rozwijać tym słuch.