Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Specjaliści biją na alarm. Polskie dzieci z roku na rok stają się coraz grubsze. A jak wiadomo nadwaga wpływa negatywnie nie tylko na stan zdrowia, ale też samoocenę. Na pogorszenie sytuacji wpłynęła pandemia, która ograniczyła aktywność fizyczną nas wszystkich.

Jak zachęcić dziecko do ćwiczeń?

Po pierwsze nie wyśmiewamy nadwagi czy słabej kondycji fizycznej dziecka. Odniesiemy skutek odwrotny od oczekiwań. Dziecko zamknie się w sobie i jeszcze bardziej zniechęci się do ćwiczeń fizycznych. Zmiany warto wprowadzić stopniowo, zwłaszcza jeśli do tej pory całą rodzina prowadziła siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do kondycji i stanu zdrowia dziecka. Możemy zacząć od zwykłych spacerów. Z biegiem czasu możemy zwiększać długość trasy i intensywność samego spaceru.

Kolejny krok to włączanie innych ćwiczeń do naszej codziennej rutyny. Możemy postawić na rolki, jazdę na rowerze, taniec czy jogę. Najważniejsze żeby ćwiczenia sprawiały dziecku przyjemność. Dzięki temu sport nie będzie kojarzył się z przykrym obowiązkiem. Chwalmy dziecko za każdy nawet najmniejszy sukces. To zmotywuje naszą pociechę do działania. Przygotujmy siebie i maluchy, że proces odchudzania trwa i efekty nie przyjdą z dnia na dzień. Mogą się też zdarzyć gorsze dni i porażki. To również całkowicie normalne.

W ćwiczenia warto zaangażować całą rodzinę. Dzięki temu dziecko poczuje, że ma prawdziwa wsparcie. Po drugie nie da się ukryć, że na regularnych ćwiczeniach fizycznych skorzystają wszyscy domownicy. Zwłaszcza, że wielu rodziców również spędza za dużo czasy przed ekranem komputera…

Jeżeli chcecie przeczytać trochę więcej na temat pomysłów na aktywne spędzania czasu wolnego z dziećmi, zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułami lifestylowymi, które znajdują się w kategorii „Odkrycia i spędzanie czasu z dziećmi” na Serwisie dla mam, ojców i kobiet w ciąży. Czyli Ciążowy.pl!

One thought on “Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Dodaj komentarz