Zabawka interaktywna – czy jest w ogóle dziecku potrzebna?

Współczesne zabawki znacznie odbiegają od tych, które My pamiętamy z dzieciństwa. Nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie atrakcji, która mówi, porusza się, świeci, odpowiada na pytania, a nawet płacze, czy śmieje się. Jest niczym elektroniczny przyjaciel, który współpracuje z dzieckiem, reaguje na niektóre jego polecenia, a czasami wyraża emocje.

Po co dziecku zabawka interaktywna?

Zabawka interaktywna to wspaniały pomysł na połączenie rozrywki z nauką. Poprzez naciskanie rozmaitych przycisków pociecha pobudza do reakcji zmysł dotyku, słuchu oraz wzroku. Nabywa zdolności manualnych, uczy się nowych słów, zaczyna rozpoznawać kształty i kolory, poznaje alfabet, czy cyfry. To tylko niektóre podstawowe zalety nowoczesnej zabawki. Wiadomo, że jej funkcje i poziom zaawansowania związany jest z wiekiem dziecka i musi być dopasowany do jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Przedszkolaki mogą popróbować nauczyć się języka obcego lub sprawdzić się w przyszłych zawodach, jak lekarz, policjant, czy pielęgniarka.

Nowoczesna zabawka nie tylko dla dziecka

Interaktywna zabawka przynosi korzyści nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Podczas gdy maluch zajęty jest odkrywaniem rozmaitych funkcji, dorosły ma czas na chwilkę odpoczynku. Może tylko cieszyć się i obserwować, jak maluch nabiera nowych umiejętności. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Zabawka nie może zastąpić prawdziwego kontaktu matki z dzieckiem. Są rzeczy, których maluch na pewno nie nauczy się podczas relacji z elektronicznym przyjacielem, jak czułość, wrażliwość, czy empatia.