Nie wszystkie dzieci lubią się dzielić z innymi. I wcale nie jest to wyłącznie domena jedynaków, jak wielu psychologów do niedawna informowało. Wiadomo, że dzieci, które chętnie się dzielą i nie mają z tym oporów, są bardziej lubiane?
Z drugiej strony, brak wyznaczonych przez dziecko granic może sprawić, że w przyszłości będzie ono przez innych często wykorzystywane. Jak w tej sytuacji znaleźć tzw. złoty środek?
Jak uświadomić dziecku, że warto się dzielić?
Jeśli zauważasz, że w większym gronie dzieci Twój maluch ma problem z podzieleniem się zabawkami, słodyczami lub czymś, co w założeniu przeznaczone jest dla grupy, a nie tylko dla jednostki, spróbuj:
- przekonać malucha, że wszystko, co dobre dla kogoś zrobimy – zawsze do nas wraca, często w nadmiarze
- dbać o to, by dziecko nawiązywało przyjaźnie podwórkowe z dziećmi z rodzin wielodzietnych, gdzie dzielenie się jest nie tylko powinnością, ale też w wielu przypadkach stanowi pewnego rodzaju obowiązek
- brać udział w różnych przedsięwzięciach charytatywnych na rzecz słabszych i potrzebujących, dzięki czemu dziecko szybko zauważy, że świat nie jest wyłącznie kolorowy, że obok ludzi, którym wszystko się w życiu udaje są też tacy, którzy nie zawsze mają szczęście
- korzystać z fachowej literatury dziecięcej oraz bajek, gdzie pokazane są historie kształtujące empatię, ideę pomocy oraz zrozumienia
Dziecko i zdrowe granice w pomaganiu
Każdy maluch wyrośnie na empatycznego dorosłego, jeśli uświadomimy mu, że pomoc należy się każdemu, pod warunkiem, że nie narusza ona naszego komfortu.
Jeśli na pierwszym miejscu zadbamy o siebie, będziemy potrafili także pomóc innym. Zatem, jeśli dziecko ma tylko jedną ulubioną zabawkę, a ktoś inny chce ją sobie przywłaszczyć na dłużej – może odmówić podzielenia się czymś, co jest dla niego szczególnie cenne. Warto wspominać i nakreślać takie sytuacje w codziennych rozmowach, ponieważ skutecznie budują one pewność siebie.