Kiedy dziecko pojawia się na świecie wraz z maluchem rośnie ilość obowiązków a zmniejsza się ilość wolnego czasu. Zatem warto jest od najmłodszych lat uczyć dziecko systematyczności oraz obowiązkowości. Jednak nie jest to łatwy proces, ponieważ dzieci z natury są przekorne i nie zgadzają się ze zdaniem rodziców. Wobec tego warto jest poznać sposoby i techniki zachęcenia dziecka do pomocy w domu.
- Przydzielanie zadań adekwatnych do wieku
Przydzielanie zadań adekwatnych do wieku dziecka jest niezwykle istotne w procesie nauki wykonywania obowiązków. Nie można narzucić dziecku zadań, których nie będzie w stanie wykonać z uwagi na brak umiejętności, siły czy odpowiedni wzrost. Ponadto przydzielenie najmłodszemu obowiązku, którego nie będzie w stanie wykonać zniechęci go do dalszego pomagania w domu. Dlatego też warto zaczynać wdrażanie dziecka w obowiązki domowe od najprostszych prac takich jak sprzątanie zabawek czy wycieranie kurzy ściereczką.
- Wykonywanie obowiązków wspólnie
Warto jest dołączyć do dziecka podczas wykonywania obowiązków domowych. Najbardziej korzystne dla dziecka jest wykonywanie zadań domowych w towarzystwie całej rodziny. Wówczas maluch wie, że nie tylko on musi wykonywać prace domowe, ale jest to obowiązek każdego z domowników. Wówczas chętniej będzie brał udział we wspólnym sprzątaniu czy gotowaniu, ponieważ będzie to dla niego miłe spędzenie czasu z rodziną.
- Nagradzanie
Każde dziecko lubi być doceniane. Warto jest zatem nagradzać najmłodszych za każde wykonane zadanie. Warto zaznaczyć, iż nie powinno mieć tutaj znaczenia czy czynność została wykonana idealnie, ale fakt że dziecko podjęło się zadania i nie poddało się. Wręczenie dziecku soczku, ulubionego lizaka, czy zabranie malucha na plac zabaw, w nagrodę za podjęcie się obowiązków domowych będzie mobilizowało je do dalszego działania. Wspomnieć należy, że nagrody nie powinny być w tym przypadku wygórowane, ale powinny być przyjemnością dla najmłodszego.
- Zapewnienie regularności
Istotnym jest zapewnienie regularności w zakresie wykonywanych obowiązków. Wówczas w dziecku wypracuje się regularność a wykonywane obowiązki będą zwyczajną częścią jego dnia. Wobec tego robienie dłuższych przerw między wykonywaniem przydzielonych dziecku obowiązków będzie powodowało, że wykonywane czynności będą zaburzały dziecku rytm dnia, co spowoduje frustrację i odmowę wypełniania prac domowych.
Trafne wskazówki. Staram się doskonalić moją wiedzę na temat wychowania dziecka.